چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟

چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟ در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم می دانیم که سه متغیر اصلی در ساخت تصویر عبارتند از: دیافراگم، سرعت شاتر و .ISO که باید هر سه این موارد را به درستی به کار گیرید. ابزارهای عکاسی که در اختیار شماست شامل:

موضوع موجود و خلاقیت شما

بخشی از خلاقیت داشتن ذهن بسیار باز در مورد این سه متغیر است. بخش دیگر این است که همیشه یک دوربین مجهز داشته باشید و به هر چیزی که خاص است توجه کنید. 

  چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟

نکات قابل توجه در بررسی خلاقیت در عکاسی

در اینجا چند مورد برای بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم وجود دارد کافیست آن را به کارگیرید تا متوجه درک بهتر عکاسی شوید.

1. NEW STYLES را امتحان کنید

اکثر عکاسان در یک سبک خاص تخصص دارند. بنابراین، اگر احساس می کنید در این حوزه سردرگم هستید و گیر کرده اید، چرا آن را کمی با هم ترکیب نکنید و به ژانر دیگری تقسیم نکنید؟ تعدادی که از گزینه های مهم عکاسی که می توانید امتحان کنید عبارتند از:

  • چشم اندازهای مختلف 

عکاسی خیابانی

عکاسی پرتره

عکاسی ورزشی

عکاسی در شب

عکاسی از حیات وحش

عکاسی از غذا

عکاسی معماری

عکاسی سیاه سفید

بنابراین، اگر حوصله تان سر رفته و فکر می کنید چیزی برای عکاسی ندارید، سخت در اشتباهید!

 چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟

دوربین عکاسی

2. از یک دوربین متفاوت استفاده کنید

اکثر افراد تمایل دارند با یک دوربین عکاسی کار کنند. آیا به دوربین های DSLR درجه یک عادت دارید؟ یک دوربین ناآشنا شما را مجبور می کند تا نحوه عکاسی خود را تغییر دهید، که این امر می تواند عکس گرفتن شما را بسیار جذاب تر کند.

3. یک لنز متفاوت بیاورید

در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم می دانیم که مانند استفاده از یک دوربین متفاوت، سعی کنید با لنز دیگری عکس بگیرید! لنزی را که به ندرت استفاده می کنید همراه داشته باشید و با آن در طول روز عکاسی کنید. یا بهتر از آن، لنزی را اجاره کنید که قبلاً با آن عکاسی نکرده اید! این امر یک راه عالی برای احیای خلاقیت است. شگفت ‌انگیز است که چقدر می‌توانید با ترکیب کردن چیزهای متنوع با تجهیزات خود، هیجان زیادی را به دست آورید.

آشنایی با موارد موثر برای خلاقیت در عکاسی

4. مکان های جدید را کشف کنید

در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟ باید بدانید که فرقی نمی‌کند به مقصدی دور سفر کنید یا مکان‌ های جدید و نزدیک ‌تر به خانه را کشف کنید، تغییر مناظر می ‌تواند روی خلاقیت شما معجزه کند. رفتن به یک سفر، امکانات بی حد و حصری را برای عکاسی شما آشکار می کند. شگفتی های طبیعی را کشف کنید، معماری جالب را کشف کنید، سنت ها و فرهنگ های محلی را مستند کنید. تصور کنید در حال انجام وظیفه برای نشنال جئوگرافیک هستید!

و در حالی که سفر به یک مکان عجیب و غریب بدیهی به نظر می رسد، تلاش برای یافتن چیزی هیجان انگیز در خلوت خود می تواند به خودی خود یک چالش خلاقانه باشد! به بخشی از شهر سفر کنید که قبلاً هرگز در آن کاوش نکرده اید. یا به دنبال رویدادها و جشنواره های محلی باشید که چشم خلاق شما را به خود جلب می کند. اگر به سادگی تلاش کنید، از تعداد فرصت هایی که نادیده گرفته اید شگفت زده خواهید شد.

 چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟

چالش های عکس

5. چالش روزانه عکس را انجام دهید

در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟ باید بدانید که چالش های روزانه عکس راهی عالی برای تحت فشار قرار دادن خود برای عکاسی منظم است. به مدت یک سال هر روز حداقل یک عکس بگیرید. با گذشت زمان، باید خلاقیت به خرج دهید تا از عکاسی مکرر به یک موضوع اجتناب کنید. و با این چالش، خود را با دنیای خلاقیت گره می زنید و چشمان تیزبین شما نکات ریز و قابل توجهی را کشف می کند. متوجه نکات ظریفی می ‌شوید که ممکن است در غیر این صورت نادیده گرفته شده باشد، و به شما آموزش می ‌دهد که دائماً چیزهای جالب، زیبا و جذاب را در محیط اطرافتان جستجو کنید. به علاوه، می توانید آن را به یک آلبوم عکس واقعاً عالی تبدیل کنید! و سال ها بعد از دیدن آن ها نهایت لذت را ببرید.

روش های موثر برای خلاقیت در عکاسی

6. یک سری عکس فصلی بسازید

منظره ای را که برایتان جالب است پیدا کنید و در بهار، تابستان، پاییز و زمستان از آن عکس بگیرید. یا در عوض، یک بار در ماه به مدت یک سال از آن عکس بگیرید. به کادربندی خود توجه ویژه ای داشته باشید تا با هم مطابقت داشته باشد و متوجه شوید که چگونه صحنه با پیشرفت سال تغییر می کند. هر زمان که زمان عکاسی مجدد فرا برسد، هیجان زده خواهید شد. و، شما همچنین متوجه تفاوت های ظریف در ماه ها و فصول گذران خواهید شد (که به نوبه خود شما را عکاس بهتری می کند). پس از تکمیل، می ‌توانید آن را به یک اثر هنری زیبای دیواری تبدیل کنید که دوستانتان هنگام بازدید از آن شگفت زده شوند.

7. یک مورد دلخواه را دوباره بسازید

آیا عکس خاصی وجود دارد که قبلاً دیده اید و الهام بخش شما باشد؟ چرا آن را دوباره خلق نکنیم! هر چه که هست، با تلاش بیشتر آن مناظر زیبا را دوباره خلق کنید.

8. با تنظیمات آزمایش کنید

در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم باید بدانید که از آنجایی که عکاسان اغلب به یک سبک عکاسی می کنند، آنها نیز تمایل دارند با همان تنظیمات عکاسی کنند. سعی کنید از دیافراگم متفاوتی استفاده کنید، سرعت شاتر خود را تغییر دهید، تایم لپس را آزمایش کنید یا کنترل از راه دور را آزمایش کنید. و اگر به عکاسی در حالت خودکار عادت دارید سعی کنید در حالت دیگری عکس بگیرید! ببینید تغییر به اولویت شاتر، اولویت دیافراگم، دستی و لامپ چگونه بر عکس ‌های شما تأثیر می ‌گذارد.

هرچه با تنظیمات مختلف راحت تر باشید، کنترل بیشتری روی عکس های خود خواهید داشت. و تنها راه یادگیری تمرین است! به‌علاوه، اگر به عکاسی در حالت ‌ها و تنظیمات دیگر عادت ندارید، چالش تشخیص اینکه دوربین شما دقیقاً روی چه چیزی باید تنظیم شود تا به نتیجه مطلوب برسید، می‌تواند چالشی ارزشمند باشد.

9. راه های جدیدی برای نمایش عکس های خود بیابید

راه دیگر برای احیای هیجان خود در مورد عکس گرفتن این است که به دنبال راه های جدید و جالب برای نمایش عکس خود باشید. یک دیوار خالی پیدا کنید و آن را با تصاویر قاب شده خود پر کنید. با عکس های مورد علاقه خود یک کلاژ ایجاد کنید. یک وب سایت عکاسی راه اندازی کنید و از آن به عنوان نمونه کار خود استفاده کنید.  

عکاسی خلاقانه را چگونه تعریف می کنید؟

در عکاسی خلاقانه بخش دشوار آن جنبه «خلاقانه» آن است. با این که کلمه خلاق چقدر می تواند «انتزاعی» باشد، همراه با میزان متفاوت استانداردهای افراد برای هر اثر هنری خلاقانه، لذا جلب رضایت همه دشوار است. برخی، عکس‌ های بوکه یا تخیلی را خلاقانه می ‌دانند، برخی معنای عمیق ‌تر آن را بررسی می کنند و برخی دیگر به «انتزاعی» بودن عکس چندان نیازی ندارند. در دنیای وسیع عکاسی و خلاقیت، شاید تطبیق با معیارهای همه سخت باشد. اما برخی از تکنیک ها آنقدر محبوب بوده اند که به یک برند عکاس خاص تبدیل شده اند. اگر عمداً با یک عکس به گونه ای رفتار شده باشد که معنای عمیق تری به آن بدهد، می توان آن را به عنوان یک عکس خلاقانه طبقه بندی کرد!

  • عکس خلاقانه 

در بررسی اینکه چگونه خلاقانه عکاسی کنیم باید بدانید که یک عکس خلاقانه، عکسی است که عمدا از تکنیک ها و افکت های مختلف برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده می کند. در هسته آن، تلاش ‌های آگاهانه برای دستکاری و عکس ‌برداری دخیل است، جایی که تخیل شما محدود می ‌شود.

  • ایده های محبوب عکاسی خلاقانه

این اصطلاح ممکن است برای اعضای جدید یا حتی با تجربه جامعه عکاسی کمی گیج کننده باشد. برخی از افراد ایده های زیادی برای عکاسی خلاقانه دارند اما از اجرای آنها می ترسند زیرا فکر می کنند عکس های خلاقانه باید فوق العاده خوب و انتزاعی باشند. این همیشه درست نیست، و برای اینکه به شما ایده ای تقریبی از اینکه عکاسی خلاقانه چگونه به نظر می رسد و چگونه انجام می شود، به شما ارائه دهیم، چند تکنیک و ایده عکاسی خلاقانه را گردآوری کرده ایم که به شرح زیر است:

1. نقاشی

خلاقیت به شما این امکان را می دهد که تمام احساساتی را که می خواهید بر روی یک عکس قرار دهید. به طور غیرمستقیم، عکس شما می تواند الهام بخش افراد بیشتری باشد و احتمالاً روند جدیدی را آغاز کند!

2.عکاسی خلاق یک عکاسی جالب و ساده و در عین حال منحصر به فرد است.

بسیاری از افراد می توانند وارد صحنه شوند، اما هر اثر هنری به یک روند تبدیل نمی شود. با انجام عمدی کاری جدید و منحصر به فرد برای یک عکس معمولی، می توانید خلاقیت را به آن اضافه کنید.

نتیجه گیری

افراد استانداردهای متفاوتی در مورد اینکه چگونه یک عکس خلاقانه باید به نظر برسد، دارند، که جلب رضایت همه افراد جامعه عکاسی را کمی سخت می کند. لذا کسب تجربه و افزایش مهارت در این حوزه بسیار ضروری است. به همین جهت در مجموع برای نتیجه بهتر در این حوزه لازم است به آگاهی خوبی برسید. خرید پکیج های خانم بهاره صالح نیا از قبیل، پکیج مستر کلاس عکاسی با دوربین و پکیج مستر کلاس عکاسی با موبایل گزینه خوبی است که کار خود را با آن ها شروع کنید. بهتر است ابتدا به سایت ایشان مراجعه کنید و با خرید پکیج ها اطلاعات خود را افزایش دهید.

17 دیدگاه دربارهٔ «چگونه خلاقانه عکاسی کنیم؟»

  1. سلام و عرض ادب
    من دقیقا نمیدونم چه ژانری انتخاب کنم برا همین وقتی میرم عکاسی با وجود اینکه دوره ها رو تا حدودی گوش دادم جوری عکس میگیرم که انگار بار اولمه و هیچی تو ذهنم نیست