قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

قانون یک سوم در عکاسی چیست؟ در عکاسی، قانون یک سوم نوعی ترکیب بندی است که در آن عکس به طور مساوی به یک سوم، افقی و عمودی تقسیم می شود. هنگام استفاده از قانون یک سوم، چهار نقطه مورد علاقه وجود دارد که در نقاط متقاطع قرار دارند. در یک موقعیت ایده آل، سوژه خود را در یکی از این نقاط مورد علاقه قرار می دهید. با این حال، این امر هنگام عکاسی از کودکان یا چیز دیگری که در حال حرکت است، همیشه امکان پذیر نیست. به یاد داشته باشید، این فقط یک راهنما است. این یک قانون سخت و سریع نیست. بعلاوه، می توانید به طور مداوم تصویر خود را در پس پردازش تنظیم کنید تا مطمئن شوید که سوژه شما در یکی از نقاط مورد علاقه قرار دارد. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با قانون یک سوم در عکاسی لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

 قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

آشنایی با قانون یک سوم در عکاسی

نکته دیگری که باید در آشنایی با قانون یک سوم در عکاسی به آن توجه کنید این است که ممکن است یک نقطه مورد علاقه اصلی داشته باشید و سپس چیز دیگری را در یک نقطه گزینه متقاطع قرار دهید که یک مورب نامرئی ایجاد می کند. از آنجایی که ذهن ما همیشه به دنبال اشکال است، این تصویر را پشتیبانی می کند و برای ما منطقی است.

  • قانون یک سوم را چه کسی اختراع کرد

قانون یک سوم برای اولین بار در سال 1797 ارائه شد. در آن زمان، مردم در مورد تعادل بین رنگ ‌های گرم و سرد بحث می ‌کردند و اینکه هر عنصر چقدر رنگ باید اشغال کند. نقاشی و گرفتن عکس ممکن است در برخی موارد مشترک باشد، اما روند آن کاملا متفاوت است. در داخل شبکه، خطوط را در چهار نقطه خواهید دید. اینها نقاط مورد علاقه شما هستند. شما می توانید این شبکه را در حالی که از منظره یاب خود می بینید تجسم کنید. یا می توانید از ال سی دی دوربینی که برای کادربندی عکسی که می خواهید بگیرید استفاده کنید. این قانون به قدری محبوب است که تقریباً همه دوربین های دیجیتال با قانون پوشش شبکه یک سوم عرضه می شوند. فقط باید در حین عکس گرفتن آن را فعال کنید.

قانون یک سوم در عکاسی به شما کمک می کند تا عناصر را در عکس خود قرار دهید و مهم ترین قسمت های عکس خود را قاب کنید. قانون یک سوم توضیح می دهد که اگر سوژه اصلی تصویر خود را در بلوک های بالا، پایین، چپ یا راست شبکه قرار دهید، هر بار یک عکس عالی می گیرید. این قانون حتی ساده تر از این هم می شود. برای گرفتن یک عکس متعادل، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از نگه داشتن سوژه اصلی در کادر مرکزی خودداری کنید. هنگامی که مردم به تصاویر نگاه می کنند، چشمان آنها به طور طبیعی به سمت یکی از نقاط مورد علاقه و نه مرکز تصویر کشیده می شود.

 قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

عملکرد قانون یک سوم در عکاسی 

انسان به سمت نقاطی درست فراتر از مرکز عکس جذب می شود. این نقاط متقاطع در یک شبکه را قانون یک سوم می نامند. همانطور که مردم متن را از چپ به راست می خوانند، تصاویر را نیز در همان جهت می خوانند. در نتیجه، قسمت پایین سمت راست یک تصویر از نظر بصری جذاب ترین است. در مقابل، قسمت بالا سمت چپ به احتمال زیاد نادیده گرفته می شود.

ممکن است برای ثبت تصاویر جذاب نیاز به دانش کمی از قانون یک سوم داشته باشید. به همین دلیل، در اینجا چند نکته برای اجرای موفقیت آمیز یا استفاده از تکنیک Rule of Thirds آورده شده است:

اولاً، اکثر دوربین ‌ها و موبایل‌ ها به شما امکان می‌ دهند یک پوشش شبکه‌ای را در منظره یاب فعال کنید، که به شما کمک می‌ کند در حال حرکت عکس بگیرید.

با ثابت نگه داشتن سوژه و قرار دادن آن در خطوط یک سوم، تا حد امکان عکس بگیرید.

سپس از نقطه مرده سوژه در کادر عکس بگیرید.

عکس های زیادی بگیرید. بعداً به آنها نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید که کدام یک را بیشتر دوست دارید.

سپس آنها را به کسی که در عکاسی خوب است نشان دهید و از او بخواهید بهترین را انتخاب کند.

هنگامی که عکس‌های خود را در نرم ‌افزار ویرایش خود برش می ‌دهید، باید همان پوشش را روی ابزار برش نیز فعال کنید. این کار را می توان در ابزارهای Photoshop، Lightroom و Luminar انجام داد.

 قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

دلایل اهمیت قانون یک سوم در عکاسی

همانطور که می دانید چگونه از قانون یک سوم پیروی کنید، درک اینکه چرا اهمیت دارد و چه کاری می تواند برای تصاویر شما انجام دهد ضروری است.

قانون یک سوم در عکاسی شامل دو چیز است:

تعادل

پویایی (حرکت)

اول، قرار دادن عناصر مهم در تقاطع یک سوم یا خطوط شبکه، عکس شما را متعادل ‌تر می ‌کند. ویژگی‌ های کلیدی شما باعث ایجاد علاقه بصری به یک سوم از ترکیب می‌ شود و در عین حال فضای خالی را در دو سوم باقی‌مانده متعادل می ‌کند. این عالی به نظر می رسد و برای بیننده مناسب است. قانون یک سوم به شما کمک می کند تا خلاقانه از فضای منفی در پس زمینه استفاده کنید و نواحی خالی اطراف سوژه خود را حذف کنید. بنابراین، این تکنیک به شما کمک می کند تا تصویر را اولویت بندی کنید و روی موضوع تمرکز کنید.

دوم، ترکیب ‌هایی که شامل عناصر کلیدی می‌ شوند در مرکز قاب قرار می ‌گیرند. چنین تصاویری اغلب بسیار غیر فعال و کسل کننده هستند. بیننده به عکس نگاه می کند، موضوع را در مرکز آن می بیند، سپس آن را بررسی می کند.

به عبارت دیگر، ترکیب بندی قانون یک سوم تجربه عکاسی جذاب تری را ارائه می دهد.

همچنین، قانون یک سوم، نحوه مشاهده طبیعی تصاویر را توسط انسان ها ارائه می دهد. به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که چشم انسان معمولا به جای مرکز تصویر به یکی از نقاط تقاطع می رود. بنابراین، قانون یک سوم با این روش ساده برای مشاهده یک تصویر عمل می کند.

از آنجایی که هیچ چهره انسانی کاملاً خوش فرم نیست، لذا قانون یک سوم را برای پرتره های برجسته اعمال کنید:

چشم چپ یا راست سوژه خود را روی یکی از دو نقطه تقاطع بالایی قرار دهید.

شانه های سوژه خود را در امتداد خط شبکه سوم پایین تراز کنید و ظاهری طبیعی و آرام برای سوژه ایجاد کنید.

بیننده خود را با زاویه دادن ماهرانه سوژه خود به سمت دیگر ربع های خالی شبکه، به سمت پرتره بکشید.

فرض کنید در حال عکاسی افقی برای عکاسی چاپی هستید. در این صورت، می‌خواهید مطمئن شوید که هیچ اطلاعات مهمی در وسط تصویر وجود ندارد.

اعمال قانون یک سوم را در عکس های منظره

عکس‌های منظره سوژه واضحی ندارند، و دانستن اینکه چه چیزی را در نقاط مورد علاقه خود قرار دهید، چالش برانگیز است. هنگام ثبت تصاویر منظره، بهتر است افق را در یک سوم بالا یا پایین قرار دهید. هر بار که از یک تصویر منظره می گیرید، از هر کدام یک عکس بگیرید.

در حقیقت قانون یک سوم در عکاسی احتمالاً شناخته شده ترین قانون عکاسی است، بنابراین اگر می خواهید عکاسی خود را بهبود ببخشید، بهترین مکان برای شروع است. این دستورالعمل ترکیب بندی عنصری را می توان برای ایجاد جذابیت بصری و تأثیر در عکس های شما استفاده کرد. می توان از آن در انواع عکاسی از مناظر گرفته تا پرتره استفاده کرد و حتی می توان آن را در حین پردازش پس از پردازش با برش خلاقانه پیاده سازی کرد. در اینجا چیزی که مهم است این است که باید در مورد قانون یک سوم و نحوه استفاده از آن در عکاسی اطلاعات کسب کنید.

نکاتی برای استفاده از قانون یک سوم هنگام عکاسی 

با شروع تمرین، اجرای قانون یک سوم در عکاسی آسان است. اگر از آیفون خود برای گرفتن عکس استفاده می کنید، در اینجا چند نکته برای استفاده از قانون یک سوم برای ایجاد عکس های خیره کننده وجود دارد.

1. از قانون شبکه یک سوم در دوربین آیفون استفاده کنید

هنگامی که شبکه دوربین را در آیفون خود فعال کردید، هر زمان که برنامه دوربین خود را برای گرفتن عکس باز کنید، نمایش داده می شود. شما حتی متوجه وجود آن نخواهید شد، مگر اینکه، قانون یک سوم را تمرین کنید! در اینجا نحوه روشن کردن قانون یک سوم در آیفون خود آورده شده است:

برنامه تنظیمات را در آیفون خود باز کنید.

به پایین اسکرول کنید و روی دوربین ضربه بزنید.

در قسمت Composition، گزینه Grid را تغییر دهید.

2. عکس خود را به قانون یک سوم برش دهید

حتی اگر فقط به صورت تصادفی عکس می گیرید و به “قوانین” توجه زیادی نمی کنید، همچنان می توانید با برش دادن تصویر، قانون یک سوم را اجرا کنید. در اینجا نحوه برش عکس آیفون خود در ترکیب بندی قانون یک سوم آورده شده است:

عکس خود را در Camera Roll باز کنید و روی Edit ضربه بزنید.

روی نماد برش در پایین صفحه ضربه بزنید.

برای حفظ ابعاد فعلی عکس خود، روی مستطیل در بالا سمت راست ضربه بزنید و سپس اصلی را انتخاب کنید.

لبه های عکس خود را بکشید تا زمانی که از ترکیب بندی راضی باشید. 

برای ذخیره عکس خود روی Done ضربه بزنید.

 نتیجه گیری

در مجموع برای استفاده از قانون یک سوم هنگام عکاسی بهتر است از کارشناسان و افراد متخصص کمک بخواهید. که در اینجا خرید پکیج های خانم بهاره صالح نیا از قبیل، پکیج مستر کلاس عکاسی با دوربین و پکیج مستر کلاس عکاسی با موبایل گزینه خوبی است که کار خود را با آن ها شروع کنید. بهتر است ابتدا به سایت ایشان مراجعه کنید و با خرید پکیج ها اطلاعات خود را افزایش دهید.

6 دیدگاه دربارهٔ «قانون یک سوم در عکاسی چیست؟»

  1. من بسیار به عکاسی دارم. دوره شما کمکم کرد که عکاسی را حرفه ای یاد بگیرم. مطالب آموزش رایگانتان هم خیلی کاربردی هستند. سپاس فراوان

  2. امینه حیدری

    به خاطر جزئیاتی که در خصوص قانون یک سوم در این مقاله اشاره شد خیلی ممنونم. مخصوصا در مورد عکس پرتره و نحوه اعمال سوژه با رعایت این قانون

  3. باسلام من یکی از هنرجوهای بهاره جون هستم قبلا به عکاسی علاقه داشتم و پارسال دوره های عکاسی با موبایل و خریداری کردم خیلی خوشحالم که‌توسط استاد خوبی مثل ایشون آموزش میبینم و پیشرفت کردم ممنونم 🙏😍🌺

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن