عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیست؟

عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیست؟ امروز میخواهیم در مورد سیلوئت که ژانری از عکاسی است که در آن از یک سوژه در مقابل پس‌زمینه ‌ای با نور روشن عکاسی می ‌شود، به طوری که طرح کلی آن به سوژه اصلی تصویر با فضای داخلی بی‌ نظیر تبدیل می ‌شود و حسی از درام و رمز و راز ایجاد می‌کند که به حال و هوای کلی می‌افزاید. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با عکاسی سیلوئت یا ضد نور لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید.

عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیست؟

نکات قابل توجه در بررسی عکاسی سیلوئت یا ضد نور

در این نوع عکاسی عکاس به طور فعال تعداد عناصر قابل کشف را در کادر کاهش می دهد تا توجه ویژه ای به عناصر باقی مانده جلب کند. این بسیار یادآور زمانی است که تصاویر سیاه و سفید می گیرید. بسیاری از عکاسان، به ویژه عکاسان مستند و رزمی ، به تصاویر سیاه و سفید سوگند یاد می کنند، زیرا آنها تعصب رنگ را حذف می کنند و بیشتر بر محتوای واقعی تصویر تأکید می کنند. این به حذف و کاهش مصنوعات ناخواسته که ممکن است مساوی با حواس پرتی باشد کمک می کند.

  • نور و سایه

عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیزی جز بازی نور و سایه نیست. بله، رنگ در این مورد وجود دارد، اما می‌توانید به خوبی از آن‌ ها عکس سیاه و سفید بگیرید و همچنان بسیار چشمگیر به نظر می ‌رسند. پس بیایید مفهوم عکاسی سیلوئت را بشکنیم و نگاهی به ویژگی های منحصر به فرد آن داشته باشیم.

  • در اینجا چند مرحله برای شروع شما آورده شده است.:

یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که پس ‌زمینه این نوع عکس ها را به درستی بگیرید. از هر گونه درهم ریختگی یا عواملی که باعث حواس پرتی می شوند اجتناب کنید. سعی کنید دوربین را تا جایی که می توانید بدون درز و یکنواخت نگه دارید. هنگامی که پس ‌زمینه‌ای مناسب پیدا کردید که به خوبی سوژه شما را تحسین می‌ کند، آن‌ها را به درستی قرار دهید.

  • برای این کار وقت بگذارید.

زاویه ای که از آن عکس می گیرید، قرار گرفتن سوژه با توجه به منبع نور، همگی به ظاهر و احساس تصویر می افزایند. شما می خواهید مفهوم را به درستی دریافت کنید. اگر توانستید یک پس زمینه واقعا تمیز به دست آورید، کار خوبی است! اکنون قرار دادن سوژه برای شما راحت تر خواهد بود. با این حال، اگر نمی‌توانید عنصر خاصی را از کادر حذف کنید، مانند درختی در پس ‌زمینه، مطمئن شوید که سوژه در مقابل آن قرار نگرفته باشد.

  • عکاسی سیلوئت یا ضد نور اهمیت بالایی برخوردار است.

در عکاسی سیلوئت، همیشه باید در یک دنیای دو بعدی فکر کنید. سوژه شما ممکن است بافت، رنگ، تن یا عمق زیادی داشته باشد اما در نهایت، فقط طرح کلی ظاهر می شود. اگر درختی در پس ‌زمینه دارید و سوژه‌تان را درست در مقابل آن قرار می ‌دهید، سیلوئت ‌های درخت و سوژه با هم همپوشانی پیدا می‌کنند و باعث می ‌شوند تصویر واقعا بد به نظر برسد. تنها هدف این ژانر حذف موارد برای تأکید بر بقیه است. طرح کلی سوژه تنها چیزی است که باید با آن بازی کنید. وظیفه شما به عنوان عکاس این است که آن را تا جایی که می توانید به خوبی تعریف کنید و هر عنصری را که می تواند آن را مخدوش کرده و شبیه چیز دیگری کند حذف کنید.

  • تنظیمات دوربین

من فکر می‌کنم بسیاری از افرادی که تازه وارد عکاسی شده‌اند، فقط تصور می‌ کنند که عکاسی از یک سوژه تاریک در پس‌زمینه ‌ای روشن (که اساساً برعکس هر تصویر معمولی است) یک امر چالش برانگیز است. اجازه دهید به شما اطمینان دهم، این کاملاً درست نیست. بیشترین کاری که باید انجام دهید این است که احتمالاً نوردهی را خودتان تنظیم کنید یا قسمت خاصی از تصویر را اندازه گیری کنید. هر دوربین دیجیتال و مدرنی که دارای یک سیستم نورسنجی اختصاصی است (که همه آنها هستند) به گونه ای برنامه ریزی شده است که دقیقاً از نوع عکسی که ما در اینجا می خواهیم عکس بگیرد. موضوع همیشه اولویت بندی می شود و همه تغییرات دیگر حول آن می چرخد.

مواردی که باید در عکاسی سیلوئت یا ضد نور در نظر بگیرید
  • مقدار دیافراگم را اندازه بگیرید.

در عکاسی سیلوئت یا ضد نور سوژه خود را قرار دهید و از دوربین برای فوکوس روی آن استفاده کنید. همچنین می توانید به صورت دستی فوکوس کنید که در این صورت مرحله بعدی را رد کنید

پس از به دست آوردن فوکوس، فوکوس خودکار روی لنز را خاموش کنید. این مرحله بسیار مهم است.

نورسنجی خود را روی نورسنجی نقطه ای تنظیم کنید

اکنون تصویر خود را قاب کنید و از جوی استیک یا D-pad در پشت دوربین استفاده کنید تا نقطه فوکوس خودکار را در قسمت روشن تر تصویر قرار دهید. این در اصل فریب است. از آنجایی که ما دیگر نیازی به فوکوس دوربین نداریم، اکنون از عملکرد AutoExposure برای تنظیم نوردهی استفاده می کنیم. با قرار دادن نقطه فوکوس خودکار در قسمت روشن‌تر قاب، ما در اصل دوربین را هدایت می‌کنیم تا فقط از آن منطقه نمونه برداری کرده و برای آن نوردهی کند.

انجام این کار به طور خودکار سوژه را کم نور می کند و شما یک تصویر زیبا خواهید داشت. اما باید به شما اطلاع دهم که روش فوق در حالت خودکار کار نمی کند. اکنون که یک تصویر شگفت انگیز برای خود دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را کمی جلا دهید.

  • عکاسی با نوردهی طولانی

عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیست؟ در عکاسی سیلوئت یا ضد نور این کاملاً همان چیزی است که شما می خواهید و می خواهید تصویر شما چگونه به نظر برسد. می توانید لرزش و اشباع را کمی افزایش دهید یا حتی ممکن است آن را به یک تصویر در مقیاس خاکستری تبدیل کنید. توصیه می شود کنتراست را یک درجه افزایش دهید و مطمئن شوید که سوژه به خوبی با بقیه تصویر متعادل است. اگر عکس ‌هایتان را براکت کرده اید، اکنون زمان آن است که آن‌ها را با هم ترکیب کنید تا تعادل کامل پیدا کند.

اگر چندین سوژه یا عنصر در پس‌زمینه خود دارید، مطمئن شوید که آنها را از هم جدا کرده‌اید. از آنجایی که فقط حاشیه بیرونی عناصر قابل مشاهده است، بسیار مهم است که از همپوشانی آنها جلوگیری کنید. فاصله را حفظ کنید و اجازه ندهید یک عنصر با دیگری ادغام شود. خطوط کلی باید به راحتی قابل تشخیص، قوی و قابل بررسی باشند.

مراحل مهم و تاثیرگذار در آشنایی با  عکاسی سیلوئت یا ضد نور

در عکاسی سیلوئت یا ضد نور اگر منبع نور  با پس زمینه قوی (مانند خورشید) دارید، ممکن است بخواهید آن را در پشت بدنه سوژه پنهان کنید تا از غلبه بر تصویر جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید با عناصر طبیعی عکس ‌های سیلوئت بگیرید، مکان و زمان روز اهمیت دارد. طلوع و غروب خورشید به وضوح خود را به زیبایی به این ژانر عکاسی وا می دارند.

پس از تسلط بر سوژه های ایستا، می توانید عکس های پویا را با سوژه های متحرک نیز امتحان کنید.

می‌توانید از بازتاب ‌ها و دود برای افزودن عکس اضافی استفاده کنید.

این تمام چیزی است که باید در مورد عکاسی سیلوئت بدانید.

در اینجا یک فرآیند چهار مرحله‌ای آسان برای به دست آوردن تصاویر ارائه شده است که به شرح زیر است:

مرحله 1: نور پس زمینه را پیدا کنید.

نور پس زمینه، نوری که از پشت سوژه وارد صحنه می شود برای یک عکاسی سیلوئت یا ضد نور مورد نیاز است.

در اینجا، خورشید یک انتخاب واضح است، اگرچه می توانید از نور طبیعی که از پنجره می گذرد یا نور مصنوعی نیز استفاده کنید.

هنگامی که منبع نور خود را تعیین کردید، سوژه را بین خود و نور قرار دهید.

این به نور اجازه می دهد تا کادر را پر کند و سوژه شما را در سایه قرار دهد.

مرحله 2: بررسی پس زمینه

برای داشتن یک سیلوئت زیبا، باید مطمئن شوید که سوژه شما تاریک است. شما این کار را با اندازه گیری نور قوی در پس زمینه عکس انجام می دهید.

در بیشتر موارد، این احتمالاً مستلزم این است که حالت ‌های نورسنجی دوربین خود را آزمایش کنید.

به عنوان مثال، اگر دوربین شما در حالت میانگین وزن مرکزی باشد و سوژه شما در وسط کادر باشد، این احتمال وجود دارد که دوربین برای سوژه و نه پس ‌زمینه نوردهی کند.

در عوض، می‌توانید از حالت نورسنجی نقطه‌ای استفاده کنید، یک نقطه فوکوس خودکار را انتخاب کنید که روی پس ‌زمینه روشن قرار می‌ گیرد، و از آن نقطه برای اندازه‌گیری عکس استفاده کنید.

اگر با حالت های اندازه گیری دوربین آشنایی ندارید، می توانید از کارشناسان متخصص در این حوزه کمک بخواهید.

علاوه بر کنترل نورسنجی، باید از خاموش بودن فلاش نیز اطمینان حاصل کنید.

شما می توانید این کار را با عکاسی در حالت دستی انجام دهید، که به شما امکان کنترل تمام تنظیمات دوربین را می دهد.

 

نتیجه گیری

عکاسی سیلوئت یا ضد نور چیست؟ روشی عالی برای افزودن درام، حال و هوا و رمز و راز به عکس است. شکل و طرح کلی یک سوژه در مقابل پس‌زمینه ‌ای روشن‌تر، حس ناشناخته‌ای را منتقل می ‌کند که می ‌تواند به راحتی بیننده را به درون خود بکشاند و ارتباط عمیق ‌تری با تصویر شما ایجاد کند. در اینجا راهنمایی با افراد متخصص و کاربلد بسیار تاثیرگذار است، می توانید از پکیج مستر کلاس عکاسی با دوربین و دوره کسب درآمد دلاری و تومانی از عکاسی بهاره صالح نیا استفاده کنید. با مراجعه به سایت ایشان این پکیج ها را خریداری و استفاده نمایید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن