اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟

اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟ برای ایجاد یک تصویر HDR، سطوح مختلف نوردهی را برای یک صحنه می‌گیرید، سپس بهترین هایلایت، سایه‌ها و میانتون‌ها را از بین تمام آن نوردهی‌ها گرفته تا یک عکس فوق‌العاده متعادل ایجاد کنید. با گرفتن چندین عکس از یک صحنه در نقاط فوکوس مختلف، تمام پایه های خود را برای تصویر نهایی پوشش می دهید. این یک فرآیند تصویربرداری، نیمه ویرایش است، زیرا شما باید در واقع تمام آن نقاط مختلف تمرکز را در پس پردازش ترکیب کنید.   خوشبختانه، بخش ویرایش تقریباً به سادگی تصویربرداری است، لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

 اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟

نکات قابل توجه در بررسی اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی باید بدانید که تنظیم دیافراگم شما یکی از مهم ترین فاکتورهای عکاسی برای فوکوس خواهد بود. هم یک دیافراگم باز و هم یک دیافراگم باریک می توانند مشکلات فوکوس را به روش خود ایجاد کنند:

دیافراگم باز عمق میدان کم ایجاد می کند، به این معنی که ممکن است در فوکوس نگه داشتن همه چیزهایی که در تصویرتان مهم هستند به طور همزمان مشکل باشد.

دیافراگم باریک، عمق میدان وسیعی ایجاد می‌کند، اما می‌تواند منجر به پراش شود که باعث فوکوس ملایم می ‌شود.

به همین دلیل مهم است که “نقطه مهم ” لنز خود را بشناسید، تنظیماتی که منجر به ایجاد واضح ترین نقطه فوکوس می شود. برای اکثر لنزها، این به معنای 2-3 توقف است. وقتی نقطه مهم لنز خود را بشناسید، می توانید روی چندین عکس در نقاط مختلف، ترکیب بندی ایجاد کنید و آن را در طول عکس نهایی مهار کنید. برای استفاده از فوکوس نیازی به بهانه ندارید، اما موقعیت ‌های زیادی وجود دارد که مطمئناً باید بررسی کنید:

  • مناظر طبیعی

در یک موقعیت منظره، اغلب سعی می کنید با یک تنظیم دیافراگم، زمین را بپوشانید. شما فکر می کنید تنظیمات دیافراگم که وسیع ترین عمق میدان را فراهم می کند، منطقی است، درست است؟ بنابراین، شاید بهتر باشد چندین عکس با دیافراگم مثلاً f/5.8 بگیرید، سپس آنها را روی هم فوکوس کنید.

  • عکاسی ماکرو

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی عکاسی ماکرو دو چیز را ترکیب می‌کند که واقعاً با هم در ارتباط نیستند: عمق میدان بسیار کم و نیاز به سکون مطلق. از دست دادن نقطه تمرکز بسیار آسان است، به خصوص با یک هدف متحرک. ممکن است برای شما راحت ‌تر باشد که از بدن خود برای حرکت به جلو استفاده کنید.

  • عکاسی محصول

فوکوس دقیق در عکاسی محصول بسیار مهم است، بنابراین انباشته شدن فوکوس می تواند به شما کمک کند تمام جنبه های یک محصول را در فوکوس قرار دهید، حتی اگر مجبور باشید تنظیمات دیافراگم خود را به خطر بیندازید.

 اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟

  • میکروسکوپ

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی باید بدانید که میکروسکوپ ها با لنزها کار می کنند، بنابراین عمق میدان هنوز یک عامل اصلی است. یک نوع فوکوس برای شارپ کردن عناصر میکروسکوپی در یک تصویر استفاده می ‌شود که مطالعه و نمایش را بسیار آسان ‌تر می ‌کند. انباشته شدن فوکوس فقط برای تصاویری که نیاز به وضوح گوشه به گوشه دارند نیست. می ‌توانید تنها بخش ‌های خاصی از تصویر را روی بخش فوکوس ایجاد کنید تا وضوح را در سراسر سوژه در عمق میدان کم حفظ کنید و در عین حال پس‌زمینه ‌های تار زیبا و بوکه را که از دیافراگم ‌های باز و جدایی بین سوژه و پس ‌زمینه به دست می ‌آیند، حفظ کنید.

مواردی که باید در بررسی فلو فوکوس در عکاسی بدانید

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی برای دریافت تصاویر با فوکوس عالی، به موارد زیر نیاز دارید:

دوربینی با حالت دستی (یا اولویت دیافراگم، برای نشان دادن نقطه مهم لنز شما)

قابلیت فوکوس دستی

یک نرم افزار ویرایش عکس با گزینه های فوکوس و یا پوشش لایه

 مطمئناً، موارد بسیاری وجود دارد که داشتن آنها واقعاً مفید است، اما شما می توانید فقط با همین سه چیز ساده (که احتمالاً قبلاً به دست آورده اید) به نتایجی حرفه ای برسید. حالا بیایید به چند مورد از آن اشاره کنیم:

سه پایه (جای تعجب نیست) برای ثابت نگه داشتن دوربین.

باز کردن شاتر از راه دور – دوباره برای ثابت نگه داشتن دوربین تا حد امکان.

فتوشاپ و یا لایت روم به عنوان نرم افزار ویرایش شما.

یک سیستم ریلی ماکرو مانند StackShot که روی سه پایه شما نصب می شود. اساساً این یک نوار لغزنده است که اجازه می دهد تغییرات جزئی در موقعیت دوربین شما ایجاد شود. به این ترتیب هر بار که حلقه فوکوس خود را تنظیم می کنید، تنظیمات را کمی تغییر می دهید.

  • فرآیند

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی انباشتن فوکوس فرآیندی دو قسمتی است. در حالی که اگر دوست دارید تمام کارهای خود را در دوربین انجام دهید، برخی از تکنیک ها نیازی به پس پردازش ندارند، این یکی این کار را می کند. حتی اگر می‌خواهید از فرآیندهای تاریکخانه سنتی استفاده کنید امکان چیدمان تصاویر وجود ندارد.  در اینجا یک تفکیک گام به گام از کل فرآیند، از خود عکس گرفته تا فایل ذخیره نهایی آورده شده است که باید بررسی کنید.

مراحل اساسی در حین عکاسی با توجه به فلوفوکوس

چند مرحله اساسی هنگام عکسبرداری از یک سریال وجود دارد که باید فوکوس شود:

1. مطمئن شوید که واقعاً می خواهید روی این عکس فوکوس کنید

یک عکس آزمایشی بگیرید تا ببینید آیا تصویر واقعاً واضح است یا خیر. عکاسی متصل به صفحه تبلت به شما کمک می‌کند واقعاً وارد آن شوید. اگر در دیافراگمی هستید که باید کل تصویر را بپوشاند، اما همچنان تیرگی سرسخت را می ‌بینید، برای روی هم قرار گرفتن آماده شوید.

2. تنظیمات مناسب را پیدا کنید

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی باید بدانید که قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف را متعادل کنید. عکاسی در حالت اولویت دیافراگم به شما کمک می‌کند تا روی نقطه مهم تصویر خود وارد شوید و در عین حال تغییرات جزئی در نور را انجام دهید.

 اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟

3. استراتژی تمرکز خود را انتخاب کنید

برای تنظیم نقطه فوکوس بین تصاویر می توانید حلقه فوکوس، خود سوژه یا دوربین را حرکت دهید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، عکاسی ماکرو گاهی اوقات نیاز دارد که «با پاهایتان زوم کنید»، زیرا نقاط فوکوس می ‌توانند در آن موقعیت پیچیده باشند. هنگامی که سوژه ای عمدتا ثابت دارید، ممکن است تغییرات کوچک در حلقه فوکوس شما ساده ترین باشد. تغییرات کوچکی که ممکن است ایجاد کنید را می توان در پس پردازش تراز کرد، و ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه در مدت کوتاهی این کار را انجام دهید. مهمتر از همه، سعی نکنید برای این فرآیند به فوکوس خودکار اعتماد کنید. این روزها لنزها بسیار پیشرفته هستند، اما نمی توانند ذهن را بخوانند.

4. تصاویر خود را بگیرید

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی شما حداقل به سه مورد نیاز دارید: یکی اینکه بر روی پیش زمینه، میانه و پس زمینه متمرکز باشید. اگر صحنه شما به ویژه گسترده است، ممکن است به بیش از آن هم نیاز داشته باشید. همیشه بهتر است کمی جلوتر بروید. 

  • نکته ای در مورد تمرکز انتخابی:

اگر می‌خواهید فقط سوژه‌تان را روی یک پس‌زمینه تار متمرکز کنید، قدیمی ‌ترین ترفند را به خاطر بسپارید: سوژه ‌تان را طوری قرار دهید که به شما نزدیک ‌تر از پس‌ زمینه باشد.

اکنون شما آماده هستید تا به سمت آن حرکت کنید. بیایید در واقع آن عکس ها را انباشته کنیم!

  • ویرایش

در بررسی فلو فوکوس در عکاسی بیش از یک راه برای انجام این کار وجود دارد و بسته به نرم افزار ویرایش شما متفاوت است. با این حال، ابزارهای ویرایش دیگری را نیز در پایان اضافه می کنیم که در صورت تمایل می توانید آنها را امتحان کنید.

روش شماره 1: روی انباشته کردن فوکوس فقط با فتوشاپ تمرکز کنید.

با باز کردن فتوشاپ بدون تصویر شروع کنید. شما به یک فایل نیاز دارید که هر یک از تصاویر شما در یک لایه جداگانه قرار گیرد. بنابراین، به:

File > Scripts > Load Files into Stack

و سپس بر روی Browse کلیک کنید تا همه تصاویر خود را پیدا و انتخاب کنید. اگر به تازگی ویرایش آنها را در فتوشاپ به پایان رسانده اید و همه آنها را باز کرده اید می توانید به جای آن روی Add Open Files کلیک کنید . کادر تراز خودکار را علامت بزنید. این دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد: به طور خودکار لایه ها را بر اساس محتوای آنها تراز کنید. اگر مجبور بودید در حین عکاسی دوربین را در دست بگیرید، این ویژگی نجات دهنده خواهد بود. روی OK کلیک کنید ، سپس به آدرس زیر بروید:

Edit > Auto-Blend Layers

Stack Images را انتخاب کنید و گزینه Seamless Tones and Colors را علامت بزنید. همچنین می‌توانید برای پر کردن فضاهای خالی که از تراز خودکار تصویر ایجاد می‌شود، Content Aware Fill Of Transparent Areas را بررسی کنید.

نتیجه گیری

در مجموع فتوشاپ واضح ‌ترین فوکوس را در هر لایه از تصویر پیدا می‌ کند. سپس، همه چیز را پنهان می کند. از نظر تئوری، تنها چیزی که باید در هر لایه بعد از آن نقطه نشان داده شود، واضح ترین نقطه فوکوس است. این بدان معناست که بقیه لایه ها اکنون نامرئی هستند و به شما امکان می دهد تا لایه دیگری را ببینید که در آن ناحیه در فوکوس است.  به منظور آشنایی بیشتر با فلو فوکوس در عکاسی لازم است از پکیج مستر کلاس عکاسی با دوربین و پکیج مستر کلاس عکاسی با موبایل خانم بهاره صالح نیا استفاده کنید. کافیست به سایت ایشان رفته و از خدمات عالی آنان استفاده کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «اصطلاح فلو فوکوس در عکاسی به چه معناست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن